Przejdź do treści

tytuł

 

Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
                                                                             Antoine de Saint-Exupery  

     Zastanawiając się nad wyborem naszego przyszłego towarzysza, trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw, decydując się na psa rasowego możemy się spodziewać pewnych cech charakteru, a także schorzeń typowych dla danej rasy, warto więc wcześniej sięgnąć po literaturę fachową dotyczącą danej rasy, porozmawiać z właścicielami i hodowcami.  Zastanowić się nad trybem naszego życia i do niego dobrać towarzysza który będzie nam pomagał a czasem przeszkadzał w zmaganiach z codziennością, trzeba zastanowić się ile czasu realnie jesteśmy w stanie poświęcić dla naszego pupila. Jeśli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu odpowiednie będą rasy psów żywiołowych uwielbiających biegać  (husky, labrador, większość terierów, border collie), jeśli jednak styl życia nie pozwala na długie wędrówki wybierajmy rasy które nie ucierpią jeśli spacery nie będą trwały godzinami, do ras takich należą mopsy, pekińczyki, buldogi angielskie etc .

        Jeśli już wybraliśmy odpowiadającego nam psa należy zastanowić się nad wyborem hodowli, warto zwrócić uwagę czy szczenięta są odrobaczane. Prawidłowo po raz pierwszy powinny być odrobaczone w 2 tygodniu życia, potem raz na miesiąc. Zaszczepione w 6 tygodniu życia. Warto poszukać opinii o hodowli. Wybierając szczenię należy dokładnie je obejrzeć, czy jest żywiołowe radosne. Nie psika, nie kaszle sierść jest lśniąca. Przed przyniesieniem szczenięcia do domu powinniśmy zadbać o cichy kąt w którym ułożymy legowisko psa, miskę na wodę i karmę oraz kilka zabawek. Po odebraniu od hodowcy naszego wymarzonego pieska przed przyjściem do domu powinniśmy wybrać się na spacer, aby imitować wędrówkę stada, to my powinniśmy iść przodem i tak też pokazać psu mieszkanie   ać się od nadmiernego wyrażania uczuć w dniu kiedy psiak się pojawia podchodzić do sytuacji spokojnie aby szczenię mogło spokojnie przyzwyczaić się do swojego nowego „stada” i jego otoczenia. Nie powinniśmy też zmieniać jedzenia z dnia na dzień, najlepiej więc kupić takie samo jak jadło u hodowcy. Karmę oczywiście później można zmienić ale nigdy gwałtownie ,polecamy mieszanie przez pierwsze 3 dni ⅓ nowego jedzenia przez następne 3 dni ½ ;nowego jedzenia i przez kolejne 3 dni ¾.

         Pierwsze dni w nowym domu z dala od matki i stada w którym szczenię urodziło się dorastało są szczególnie stresujące, dlatego przez pierwszy tydzień pozwólmy szczenięciu przyzwyczajać się do nowości, należy ograniczyć do minimum kontakty z innymi psami, szczególnie szczeniętami, oraz unikać spacerów w uczęszczane przez inne pieski miejsca, dopóki nie zakończony zostanie program szczepień. Należy także pamiętać o regularnym odrobaczaniu szczenięcia.Naukę podstawowych komend oraz czystości należy zacząć jak najwcześniej, dostępnych na rynku jest wiele poradników które na pewno nam w tym pomogą.