Przejdź do treści

tytuł

ANAPLAZMOZA

Mamy juz w naszym gabinecie potwierdzone przypadki anaplazmozy dlatego przypominamy o właściwej profilaktyce przeciwkleszczowej!

Anaplazmoza - jest chorobą przenoszoną przez kleszcze z gatunku Ixodes,  wywoływaną przez riketsje Anaplasma phagocytophila - która atakuje granulocyty i Anaplasma platys która atakuje płytki krwi.Choroba występować może u wielu gatunków zwierząt psów, kotów, bydła i ludzi.

Anaplasma platys - okres inkubacji ( od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów) trwa 8- 15 dni. Choroba przebiega łagodnie czasem jest nawet niezauważona. Bardziej patogeniczne szczepy mogą powodować bardzo silną małopłytkowość, w związku z tym zauważamy tendencje do krwawień, gorączkę, utratę masy ciała.

Anaplasma phagocytopilum - okres inkubacji trwa 1-2 tygodni, objawy choroby są dość niespecyficzne: gorączka, brak apetytu, niechęć do poruszania się, bolesność stawów i mięśni labolatoryjnie charakterystyczna jest trombocytopenia ( mała ilość płytek krwi) czasem niedokrwistość, hipoalbuminemia, niekiedy w rozmazie krwi można znaleźć zainfekowane granulocyty z charakterystycznymi wewnątrzkomórkowymi morulami.

Nierozpoznana choroba może przejść w postać przewlekłą, faza ta może utrzymywać się przez miesiące lub lata. W postaci przewlekłej najczęściej dochodzi do supresji szpiku kostnego.Rozpoznanie choroby opiera się na objawach, możliwości ukąszenia przez kleszcza, potwierdzane jest badaniem krwi w laboratorium wykrywającym przeciwciała, lub szybkim testem SNAP 4Dx który oprócz anaplazmozy wykrywa jeszcze boreliozę, dirofilariozę oraz erlichiozę.Przeciwciała we krwi zanikają po ok 6-9 miesiącach po skutecznym leczeniu.

Nie ma skutecznej profilaktyki w postaci szczepionek, najważniejsza jest więc ochrona przed kleszczami.Przechorowanie choroby nie chroni przed kolejnym zarażeniem.

Leczenie - Lekiem z wyboru jest antybiotyk doksycyklina stosowany przez miesiąc.

Zagrożenie dla ludzi - u kotów stwierdzano zakażenia A. phagocytophila które są również zakaźne dla człowieka, nie ma możliwości jednak zarażenia się bezpośrednio od kota.

Trzeba jednak pamiętać aby usuwając kleszcze zachować ostrożność oraz przede wszystkim regularnie stosować preparaty zapobiegające inwazji kleszczy.