ANAPLAZMOZA

 

Mamy juz w naszym gabinecie potwierdzone przypadki anaplazmozy dlatego przypominamy o właściwej profilaktyce przeciwkleszczowej!

 

Anaplazmoza - jest chorobą porzenoszoną przez kleszcze z gatunku Ixodes,  wywoływaną przez   riketsje Anaplasma phagocytophila - która atakuje granulocyty i Anaplasma platys  która atakuje płytki krwi.

Choroba występować może u wielu gatunków zwierząt psów, kotów, bydła i ludzi.

Anaplasma platys

Okres inkubacji ( od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów) trwa 8- 15 dni.  Choroba przebiega łagodnie czasem jest nawet niezauważona. Bardziej patogeniczne szczepy mogą powodować bardzo silną małopłytkowość, w związku z tym zauważamy tendencje do krwawień,  gorączkę, utratę masy ciała.

 

Anaplasma phagocytopilum

Okres inkubacji trwa 1-2 tygodni, objawy choroby są dość niespecyficzne: gorączka, brak apetytu, niechęć do poruszania się, bolesność stawów i mięśni

labolatoryjnie charakterystyczna jest trombocytopenia ( mała ilość płytek krwi) czasem niedokrwistość, hipoalbuminemia, niekiedy w rozmazie krwi można znaleźć zainfekowane granulocyty z charakterystycznymi wewnątrzkomórkowymi morulami.

Nierozpoznana choroba może przejść w postać przewlekłą, faza ta może utrzymywać się przez miesiące lub lata. W postaci przewlekłej najczęściej dochodzi do supresji szpiku kostnego.

Rozpoznanie choroby opiera się na objawach, możliwości ukąszenia przez kleszcza, potwierdzane jest badaniem krwi w laboratorium wykrywającym przeciwciała, lub szybkim testem SNAP 4Dx który oprócz  anaplazmozy wykrywa jeszcze boreliozę, dirofilariozę oraz erlichiozę.    

         Przeciwciała we krwi zanikają po ok 6-9 miesiącach po skutecznym leczeniu.

         Nie ma skutecznej profilaktyki w postaci szczepionek, najważniejsza jest więc ochrona przed kleszczami.

         Przechorowanie choroby nie chroni przed kolejnym zarażeniem.          

 

Leczenie:

Lekiem z wyboru jest antybiotyk doksycyklina stosowany przez miesiąc.

 

Zagrożenie dla ludzi:

u kotów stwierdzano zakażenia A. phagocytophila które są również zakaźne dla człowieka, nie ma możliwości jednak zarażenia sie bezpośrednio od kota.

Trzeba jednak pamiętać aby usuwając kleszcze zachować ostrożność oraz przede wszystkim regularnie stosować preparaty zapobiegające inwazji kleszczy.

     

KAMIEŃ W PĘCHERZU MOCZOWYM

maly.kamien pech.jpgZespół objawów, takich jak:
polakisuria (częstomocz), hematuria (krwiomocz) makroskopowa lub stwierdzana tylko w badaniu mikroskopowym moczu, czy dysuria (bolesność podczas oddawania moczu) może pojawić się z powodu wielu schorzeń, od zapalenia pęcherza aż po nowotwory włącznie, bardzo często jednak przyczyną takich objawów są kamienie moczowe. Na zdjęciu widoczny kamień usunięty z pęcherza psa rasy yorkshire terrier, kamień nie był badany w laboratorium nie wiemy więc dokładnie z jakich substancji się składał przypuszczamy jednak z powodu dość charakterystycznego wyglądu że jest to szczawian wapnia. A więc kamień który nie ulega rozpuszczeniu mimo stosowania specjalistycznej diety. Bardzo często jednak, kamienie moczowe są mieszane np szczawianowo-struwitowe.
Przy tak dużym kamieniu w porównaniu do wielkości pieska i bolesności jaką zwierzak odczuwał decyzja o zabiegu była natychmiastowa. Jak widać struktura kamienia powodowała dość poważne drażnienie ścian pęcherza moczowego. Psiak może znów cieszyć się życiem bez bólu.

FacebookTab